Podstawy korzystania z systemu Meridius

01.11.2012 - Kuba Kowalski
Trudność

Przedstawienie systemu zarządającego grami programistycznymi Meridius, podstawowe informacje, opis interfejsu oraz funkcjonalności.

Podstawowe informacje o systemie
Menu i układ strony
Tworzenie nowej rozgrywki
Odtwarzanie rozgrywki
Zawodnicy
Gra bezpośrednia

Podstawowe informacje o systemie

System Meridius (www.gryprogramistyczne.pl) umożliwia rozgrywkę w różnorodne gry programistyczne zarówno ludziom jak i programom komputerowym. Pula dostępnych gier nie jest stała i wraz z rozwojem projektu będzie się rozszerzać. Wszystkie operacje odbywają się za pośrednictwem strony internetowej, więc można z niego korzystać bez potrzeby instalowania dodatkowych narzędzi. Jedynie do prawidłowego wyświetlania wizualizacji rozgrywek wymagana jest przeglądarka z zainstalowaną wtyczką Microsoft Silverlight (dla systemów unixowych Moonlight 4).

Programy grające (tzw. boty) można tworzyć w jednym z 10 dostępnych języków programowania, a komunikacja z systemem gry odbywa się przez standardowe wejście-wyjście. Dla wszystkich zawodników (ludzi oraz botów) liczone są statystyki ich rozgrywek oraz rankingi pozwalające na określenie poziomu gry i porównywanie wyników.

System został stworzony aby połączyć proces uczenia się z rozrywką i uatrakcyjnić naukę programowania, a także umożliwić grę pomiędzy ludźmi a ich programami.

Podstawowe zasady działania systemu

Użytkownicy mogą tworzyć zawodników: boty oraz profile graczy. Utworzenie bota powoduje, że każdy może następnie utworzyć rozgrywkę z jego udziałem. Aby zagrać z profilem innego użytkownika musi on być aktualnie zalogowany na stronie (zagranie z własnym profilem może mieć miejsce w dowolnym momencie). Rozgrywka wykorzystująca profile graczy bywa określana jako gra bezpośrednia (lub manualna) w odróżnieniu od gry za pośrednictwem programów botów. Każda utworzona w systemie rozgrywka jest archiwizowana i może być później odtwarzana i analizowana przez innych użytkowników.

W systemie znajduje się określona liczba gier programistycznych. Każda z gier jest podzielona na alternatywne tryby rozgrywki oraz określa typy botów które mogą w nią grać. Tryb gry pozwala wprowadzić alternatywne zasady rozgrywki w ramach jednej gry, np. w Kółko i krzyżyk można grać na standardowej planszy 3x3 lub 15x15 (tzw. gomoku). Tworząc bota można wybrać w które z tych trybów będzie potrafił grać (tryb gomoku jest dużo trudniejszy i np. nie każdy programista może chcieć w nim uczestniczyć). Rozgrywka w daną grę może także wymagać do uruchomienia dodatkowych parametrów. Wspomniane kółko i krzyżyk posiada jeszcze jeden tryb, ogólny, który pozwala ręcznie wprowadzić wielkość planszy i długość linii potrzebnej do zwycięstwa.

Z kolei typ bota pozwala na rozróżnienie zawodników pod względem funkcji którą pełnią. Np. w grze Skarb labiryntu jeden z zawodników chodzi po labiryncie starając się jak najszybciej odnaleźć skrzynię ze skarbem, natomiast drugi stara się mu w tym przeszkodzić blokując pola planszy. Zawodnicy Ci mają odmienne cele, sposoby gry i możliwe ruchy, a rozgrywka w Skarb labiryntu jest prawidłowa jedynie wówczas, gdy występuje w niej po jednym zawodniku z obu typów. Podsumowując: każdy bot ma jeden określony typ, ale może grać w dowolnej liczbie trybów należących do jednej gry.

Wszyscy zawodnicy (zarówno boty jak i gracze) posiadają automatycznie generowane statystyki, z których najważniejsze to ranking i niezawodność. Ranking określa jak dobry jest dany bot - im wyższa wartość tym lepszym jest on graczem, natomiast niezawodność określa częstotliwość z jaką popełnia on błędy dyskwalifikujące rozgrywkę jako poprawną. W sytuacji gdy jakiś zawodnik postąpi niezgodnie z zasadami gry, rozgrywka jest natychmiastowo kończona z odpowiednim komunikatem błędu oraz przedstawieniem zawodników odpowiedzialnych za błąd.

0
Twoja ocena: Brak

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com