Zadania

24.06.2009

Runda 5: Trójkąt prostokątny

W układzie współrzędnych położono N punktów. Napisz program, który określi ile trójkątów prostokątnych tworzą trójki tych punktów.

24.06.2009

Runda 5: Bagaż podręczny

Chciałbyś przewieźć pewne pakunki tramwajem. Niestety, za przewóz dużych pakunków trzeba zapłacić. Na szczęście na rynku działa wiele firm przewozowych, z których każda ma inne kryteria dotyczące rozmiaru paczek objętych opłatą. Oczywiście dla każdej firmy chciałbyś wiedzieć, za ile paczek będziesz musiał zapłacić, jeżeli wybierzesz jej usługi.

24.06.2009

Runda 5: Koledzy z klasy

Organizatorzy pewnego konkursu informatycznego zaprosili do udziału uczniów różnych klas. Po kilku dniach konkursu okazało się, że rozwiązania uczniów z tych samych klas są bardzo podobne. Organizatorzy bardzo się ucieszyli i postanowili odtworzyć podział na klasy na podstawie podobnieństw między rozwiązaniami uczestników. Jednak ponieważ rozwiązań jest bardzo, bardzo wiele, proces ten trzeba zautomatyzować. Potrzebny jest zatem program, który mając dane dwa rozwiązania będzie porównywał ich fragmenty, informując organizatorów, czy są one identyczne, czy nie.

24.06.2009

Runda 4: Prestiż

Zawód matematyka to ciężki orzech. Jednak jak to zwykle w życiu bywa "każdy orze jak może". Ostatnio zająłeś się zupełnie nową, niezbadaną teorią. Wypisałeś sobie wszystkie ciekawe twierdzenia, które jej dotyczą oraz zależności typu "jeśli ktoś udowodni twierdzenie A to natychmiast znajdzie się jakiś cwaniak i udowodni twierdzenie B (niestety na pewno to nie będziesz Ty!!!)", oczywiście w przypadku jeśli B nie zostało wcześniej już udowodnione.

24.06.2009

Runda 4: Wielka Teoria Wszystkiego

Matematyka jest jak wielkie, rozłożyste drzewo: ma korzenie, pień, grube gałęzie, konary, wreszcie cieńkie gałęzie i niepozorne listeczki. Listeczków tych jest wiele, tak wiele, że nikt nie może się w tym do końca połapać. Dlatego matematycy poświęcają swe życia, aby opiekować się tym wielkim drzewem. Każdy siedzi na swojej gałęzi i obcina listeczki, albo przynajmniej stara sie kontrolować ich ilość.

24.06.2009

Runda 3: Współdzielenie plików

Szybcy, źli, niebezpieczni - hakerzy! A do tego wymieniają się zawirusowanymi plikami! Na szczęscie nie mają internetu (bo im odcięlismy), ale w ich złoczyńczych rękach pozostaje k pendrive'ów! Przy użyciu jednego pendrive'a są oni w stanie przenieść wirusa z jednego komputera na drugi w ciągu zaledwie godziny! Po przeniesieniu na nowy komputer wirus niszczy zawartość wszystkich wymiennych nośników danych, w tym pendrive'a, na którym został przyniesiony.

24.06.2009

Runda 3: Bombowanie

Dla Bajtocji nastały złe czasy. Rozliczne grupy terrorystyczne sieją chaos, zamęt i zniszczenie. Jedna z nich planuje właśnie przeprowadzenie zamachu bombowego gdzieś w kraju. Aby zamach odniósł zamierzony skutek, bomba musi zostać umieszczona na takim skrzyżowaniu ulic, żeby po detonacji, która zniszczy skrzyżowanie, przestała istnieć możliwość przejazdu między przynajmniej jedną parą skrzyżowań (inaczej mieszkańcy mogliby w ogóle nie zauważyć, że atak miał miejsce). Pomóż terrorystom (uwaga: to jest tylko zadanie, nie próbuj robić tego naprawdę)!

24.06.2009

Runda 2: Górskie szlaki

Ach, bajtockie góry! Ostoja dzikiej przyrody i nieskalanego piękna; tajemnicze, groźne, a jednocześnie urzekająco piękne. Bajtocka Administracja Terenów Ogólnie Nierównych (BATON) zajmuje się, miedzy innymi, zarządzaniem górskim parkiem krajobrazowym - diamentem w koronie Gór Bajtockich. W parku tym znajdują się dwukierunkowe ścieżki, które przecinają się jedynie w punktach widokowych oraz układają się w taki sposób, że między dowolnymi dwoma punktami istnieje dokładnie jeden sposób przejścia (być może odwiedzając po drodze inne punkty widokowe).

24.06.2009

Runda 2: Planowanie potopu

Zło szerzy się w Bajtocji: król nie dba o losy kraju, mafia terroryzuje stolicę, policja jest skorumpowana, dorośli nieodpowiedzialni, a dzieci nie chodzą do szkoły. Jedyną szansą dla pogrążonej w chaosie Bajtocji jest odrodzenie w wodach oczyszczającego potopu. Potop, który trzeba jednak najpierw dokładnie zaplanować.

24.06.2009

Runda 2: Migający tłum

Jest mroźna, grudniowa noc. Ciężkie chmury majestatycznie suną nad wrocławskim rynkiem pędzone zimnym, północnym wiatrem, ślady śpieszących gdzieś przechodniów co rusz odciskają się na białym puchu okrywającym zmarznięty bruk, a na zegarze ratuszowym dochodzi godzina dwudziesta pierwsza. Coraz liczniejsze sylwetki zaludniają rynek krążąc, wydawałoby się, bez celu, to wpatrując się w czarną otchłań nieba, to podziwiając lśniący w blasku latarni śnieg pod swoimi nogami. Z okien wyglądają mieszkańcy kamienic, leniwie obserwując ludzi snujących się w zadumie.

24.06.2009

Runda 1: Płatności

Debata nad budżetem Bajtocji wdarła się niczym burza w idylliczną ciszę bajtockiej sceny politycznej. Nagle, po latach spokoju, rząd króla Bajtazara znalazł się w krzyżowym ogniu niewygodnych pytań, gradem posypały się zarzuty niegospodarności, malwersacji i sprzeniewierzenia dorobku całego narodu. Niczym grzyby po deszczu wyrosły niezliczone komisje śledcze, inspektoraty, kontrolerzy i nadzorcy, nie wspominając o najgorszych, najbardziej dociekliwych, wścibskich i drobiazgowych - skrutatorach.

24.06.2009

Runda 1: Porównywanie ofert

Mistrzostwa w ujeżdżaniu smoków, najbardziej prestiżowa impreza organizowana przez pewną międzynarodową federację (dążącą do przejęcia władzy nad światem), zostaną w tym roku zorganizowane w Bajtocji. Każdy przedsiębiorca w królestwie postawił sobie za punkt honoru współuczestniczenie w tym wiekopomnym wydarzeniu. Kancelaria króla Bajtazara z największym trudem zdołała przyjąć wszystkie projekty uroczystości i wydarzeń. Wybranie najlepszych okazało się nie lada wyzwaniem.

24.06.2009

Runda 1: Żmudne dzielenie

Bajtocka Szkoła Główna (BSG) słynie z wysokiego poziomu nauczania. Dostanie się do niej jest marzeniem każdego ucznia w Bajtocji, a ukończenie jej (przez wielu postrzegane jako niemożliwe) jest niemalże gwarancją sukcesu w dalszym życiu. Akademia Królewska przyjmuje uczniów BSG z otwartymi ramionami, a pracodawcy postrzegają ich jako najbystrzejszych, najlepiej wykwalifikowanych, najbardziej wszechstronnych pracowników.

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com