Dla zawodników

22.11.2011

Wielka Przesmycka Reloaded 2011 - omówienie zadań

W tym roku mieliśmy dla Was 6 zadań. Każde z nich w dwóch wersjach, basic i professional, różniących się limitami na dane wejściowe. W niektórych zadaniach (Mona Lisa, Drużyna) wersja professional wymagała rozwiązania o lepszej złożoności czasowej, w niektórych (Nobel, Mrówki) chcieliśmy w ten sposób sprawdzić czy umiecie udowodnić poprawność Waszego algorytmu, a w jeszcze innych (Połącz kropki, To może być toczeń) zmiana limitów sprawiała, że zadanie wymagało diametralnie innego podejścia.

07.06.2010 - Filip Sieczkowski
TrudnośćTrudnośćTrudnośćTrudność

Trwałe struktury danych

W tym artykule opowiem nieco o zupełnie odmiennym od standardowego podejściu do tworzenia struktur danych ─ strukturach trwałych, a także przedstawię implementacje kilku najpopularniejszych struktur ─ stosów, drzew wyszukiwań binarnych i kolejek ─ w wersji trwałej.

23.02.2010 - Tomasz Górzny
TrudnośćTrudnośćTrudnośćTrudność

Answer these queries

W tym artykule prezentuję rozwiązania trzech zadań ze SPOJa. Wszystkie pochodzą z (dość długiego) cyklu "Answer these queries" i (mimo dość podobnie wyglądających sformułowań) wymagają połączenia kilku różnych, i to dość nietrywialnych, pomysłów. Ze względu na zróżnicowany poziom trudności lekturę polecam zarówno początkującym, jak i starym wyjadaczom.

19.02.2010 - Wiktor Janas
TrudnośćTrudnośćTrudnośćTrudność

Query on a tree III

Każdy może czasem potrzebować k-tego elementu w n-wierzchołkowym drzewie. Przedstawimy kilka sposobów, mniej lub bardziej efektywnych, jak go znaleźć. Po drodze dowiemy się dlaczego STL wcale nie jest taki fajny, jak szukać mediany i że oszczędzanie połowy pracy na każdej operacji daje świetne efekty.

03.10.2009 - Damian Rusak
TrudnośćTrudnośćTrudność

Maski bitowe

Pomocna w rozwiązaniu wielu problemów algorytmicznych z gatunku programowania dynamicznego bywa  umiejętność zwięzłego zapisu wszystkich możliwych do osiągnięcia stanów. Spotykamy problemy, w których te stany to pewne podzbiory. Co to oznacza? W jaki sposób reprezentować podzbiory i czy faktycznie jest to dobry i skuteczny sposób rozwiązywania problemów algorytmicznych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com