Języki programowania

22.03.2012

Bjarne Stroustrup we Wrocławiu

Bjarne Stroustrup, jeden z twórców języka programowania C++, będzie gościem Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego w czwartek 29 marca.

Wygłosi on wykład pt. C++11 Style – A Touch of Class

Zapraszamy na spotkanie:

 czwartek, 29 marca, godz. 17:15 (budynek Instytutu Informatyki UWr, sala 25)

09.11.2010 - Marek Materzok
TrudnośćTrudność

Programowanie równoległe w Erlangu, część 2

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, jak pisać programy równoległe w Erlangu przy użyciu procesów i wymiany komunikatów. Rozwiniemy teraz tę wiedzę i nauczymy się, jak radzić sobie z błędami, jak wymieniać kod pracującego programu bez przerywania go i w jaki sposób uruchamiać procesy na zdalnych komputerach.

06.09.2010 - Łukasz Milewski
TrudnośćTrudność

LUA - prosty sposób na zaawansowaną konfigurację

Co łączy grę SimCity 4, grę MMO World of Warcraft, CryENGINE 2 - jeden z najlepszych silników graficznych oraz program Adobe Photoshop Lightroom? To Lua - język programowania bardzo popularny wśród osób zajmujących się modami. Podczas lektury tego artykułu nauczysz się wykorzystywać to narzędzie.

22.07.2010 - Marek Materzok
TrudnośćTrudność

Programowanie równoległe w Erlangu

O pisaniu programów wykonujących wiele zadań równocześnie.

15.07.2010 - Maciej Piróg
TrudnośćTrudność

Własny język programowania. Część 4: Parser programów

Część 1.    Część 2.    Część 3.    Część 4.

W czwartej części dopełnimy dzieła i dołożymy ostatnią cegłę brakującą do pełnego interpretera. Nadamy w końcu naszemu językowi kształt, czyli składnię konkretną.

13.07.2010 - Maciej Piróg
TrudnośćTrudność

Własny język programowania. Część 3: Reprezentacja i interpretacja języka programowania

Część 1.    Część 2.    Część 3.    Część 4.

W trzeciej części cyklu stworzymy w końcu "dorosły" (choć bardzo prosty) język programowania przypominający język C oraz napiszemy samo serce interpretera, czyli klasy, które przechowują w pamięci oraz wykonują programy napisane w naszym języku.

11.07.2010 - Maciej Piróg
TrudnośćTrudność

Własny język programowania. Część 2: Parser + wyrażenia = kalkulator

Część 1.    Część 2.    Część 3.    Część 4.

W drugiej części cyklu dotyczącego interpretera prostego języka programowania zajmiemy się parsowaniem, czyli przekształcaniem napisów reprezentujących wyrażenia w drzewa wyrażeń. Ponieważ umiemy już obliczać wartości wyrażeń przedstawionych jako drzewa, powstanie kalkulator (czyli interpreter języka wyrażeń arytmetycznych).

03.02.2010 - Maciej Piróg
TrudnośćTrudność

Własny język programowania

Część 1.    Część 2.    Część 3.    Część 4.

Jeśli kiedykolwiek w Twojej głowie zrodził się pomysł, by wymyślić własny język programowania, zapraszamy do lektury cyklu artykułów poświęconych temu zagadnieniu. Zaczniemy od napisania kalkulatora wyrażeń arytmetycznych z nawiasami i kolejnością działań (chociaż bardzo prosty, to też jest pewien rodzaj języka programowania). Potem rozbudujemy go o zmienne, pętle i warunki, czyli wszystko, co jest potrzebne w "dorosłym" języku.

02.02.2010 - Piotr Witkowski
TrudnośćTrudnośćTrudność

Wstawki asemblerowe w języku C, część 1

Przed uruchomieniem programu w języku C należy przetłumaczyć go na język poleceń procesora. Proces ten nazywa się kompilacją, a program który temu służy - kompilatorem . Znając podstawy języka poleceń procesora( czyli asemblera), można fragmenty programu zaprogramować od razu na tym poziomie. Ta umiejętność przydaje się, gdy chcemy wygenerować kod szybszy, niż zrobiłby to kompilator.

28.12.2009 - Marek Materzok
TrudnośćTrudnośćTrudność

Programowanie w Brainf**ku

Czyli jak napisać sensowny program w ekstremalnie uproszczonym języku programowania.

28.12.2009 - Marek Materzok
TrudnośćTrudność

Języki ezoteryczne

Słów kilka o ekscentrycznych dziwolągach pośród języków programowania, czyli językach ezoterycznych.

08.12.2009 - Krzysztof Skrzętnicki
TrudnośćTrudnośćTrudność

Warto być leniwym

Warto być leniwym... a przynajmniej czasami. W przypadku języka Haskell leniwy jest domyślny mechanizm przeprowadzania obliczeń: nie jest liczone nic, co nie jest niezbędnie potrzebne. Okazuje się, że daje nam to całą paletę ciekawych rozwiązań.

31.10.2009 - Krzysztof Skrzętnicki
TrudnośćTrudność

Programowanie funkcjonalne - inne spojrzenie na świat

Ilu ludzi na świecie - tyle sposobów postrzegania tego świata. Języki programowania służą opisowi świata programów - i tutaj również zaskoczyć nas może wielka różnorodność.

27.10.2009 - Damian Rusak
TrudnośćTrudność

Programowanie w Prologu

Prolog – ważne jest co, nie jak.

Jak sprawić, aby komputer wykonał to, czego chcemy? Często w tym celu pisze się programy. Każdy język programowania to inny sposób komunikacji z komputerem. Są jednak języki, które nie różnią się znacznie od pewnych innych, mają podobną budowę, składnię i są zgodne z jakimś ustalonym zbiorem zasad. Zasad, które z grubsza określają, w jaki sposób komputer ma wykonać nasze polecenia. Można jednak wskazać niektóre z nich, które są jak z innej planety. Taki właśnie jest Prolog, trochę egzotyczny dla tych, którzy go nie znają. Dlaczego?

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com