Runda 1: Płatności

24.06.2009

Debata nad budżetem Bajtocji wdarła się niczym burza w idylliczną ciszę bajtockiej sceny politycznej. Nagle, po latach spokoju, rząd króla Bajtazara znalazł się w krzyżowym ogniu niewygodnych pytań, gradem posypały się zarzuty niegospodarności, malwersacji i sprzeniewierzenia dorobku całego narodu. Niczym grzyby po deszczu wyrosły niezliczone komisje śledcze, inspektoraty, kontrolerzy i nadzorcy, nie wspominając o najgorszych, najbardziej dociekliwych, wścibskich i drobiazgowych - skrutatorach. Zdjęcia pustego skarbca królewskiego błyskawicznie obiegły Bajtocję elektryzując mieszkańców. Pod naciskiem całego społeczeństwa, król został zmuszony do uchwalenia nazwyczajnych oszczędności: wszystkie wydatki mają zostać ograniczone do minimum.

Niestety, Bajtocja nie może po prostu nie wydawać pieniędzy, a to za sprawą mistrzostw w ujeżdżaniu smoków, które mają odbyć się w królestwie za pół roku. Niestety, wciąż nie wiadomo, ile miast dostąpi zaszczytu goszczenia milionowych widowni, lecz w grę wchodzi tylko osiem możliwości. Jendak w każdym przypadku wszystkie miasta, w których będą organizowane mistrzostwa, otrzymają równą ilość funduszy. Król staje teraz przed poważnym problemem - ile pieniędzy zapisać w budżecie na organizację mistrzostw, jeżeli w każdym z ośmiu przypadków suma ta musi być podzielna przez ilość miast organizujących mistrzostwa oraz ogółem musi być jak najmniejsza?

Wejście

Na wejściu danych jest osiem dodatnich liczb całkowitych nie większych od 100 - są to ilości miast, w których będą organizowane mistrzostwa w każdym z ośmiu możliwych wariantów.

Wyjście

Należy wypisać najmniejszą kwotę, jaką należy przeznaczyć na organizację mistrzostw, jeżeli w każdym z ośmiu wariantów kwota ta ma być podzielna przez ilość miast organizujących mistrzostwa.

Przykład

Dla danych wejściowych

92 93 94 95 96 97 98 99

poprawną odpowiedzią jest

47936241571680

kod: PAYMENTS, limity: 1 s, 32 MB

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com