"Alicjo, czy to naprawdę Ty?" , albo o podpisach cyfrowych.

29.11.2009 - Agata Murawska
TrudnośćTrudność

O podpisach cyfrowych mówi się i pisze całkiem dużo. Istnieją firmy sprzedające takie podpisy ludziom, którzy dzięki nim mogą np wystawiać elektroniczne faktury albo rozliczyć się z ZUSem.
Wszystko to brzmi mądrze i potwornie nudno. Oczywiście, podpisy cyfrowe pełnią we współczesnym, zinformatyzowanym świecie ważną rolę, ale nie jest to może dla nas tak istotne (ani ciekawe) jak to, skąd się biorą i czym są. Zapamiętamy tylko, że to, co robimy ma praktyczne zastosowania i nie będziemy już za często mówić o fakturach i firmach.

Opowiemy zamiast tego o Alicji i Bobie.

Alicja i Bob

Problem randki

Alicja chce umówić się z Bobem na randkę. Zamierza w tym celu wysłać do Boba wiadomość. Zależy jej na tym, żeby Bob wiedział, że nadawcą jest Alicja, musi się więc podpisać.
Oczywiście chcemy, żeby Bob potrafił stwierdzić, że to naprawdę Alicja wysłała mu tę wiadomość, a nie złośliwa Celina.
Gdybyśmy nie mówili o świecie komputerów, Alicja mogłaby na przykład wysłać Bobowi kartkę z własnoręcznym podpisem.

bob celina

W prawdziwym świecie może chodzić o zawieranie umowy, transakcję elektroniczną, bądź jej żądanie (np "Mamo, wyślij mi 100zł na konto numer xxx. Córka").

Własności podpisów cyfrowych
  • tylko Alicja może podpisać się "Alicja" - nie da się podrobić podpisu
  • powinno dać się sprawdzić, że podpis został złożony pod daną wiadomością - nie da się skopiować podpisuAlicja jest w kropce. Mogła oczywiście ustalić z Bobem jakiś wspólny tajny kod, którym podpisuje wiadomości do niego - co jednak, jeśli kiedyś zechce umówić się z Cyrylem? Albo z Damianem? Nie, Alicja jest na to zbyt praktyczna - chce mieć jeden klucz do podpisywania wszystkich wiadomości i pewność, że tylko ona jest w stanie go użyć. Dziewczyna słyszała kiedyś o kryptografii asymetrycznej - czyli takiej, w której każdy ma dwa klucze:

  • publiczny, podany gdzieś jawnie, na przykład na blogu Alicji (albo lepiej, na jakimś zaufanym serwerze)
  • prywatny, trzymany w szkatułce pod łóżkiem

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com