PageRank, czyli jak Google stał się bogaty

28.09.2009 - Krzysztof Dryś
TrudnośćTrudność

alternative text Słowo Page w PageRank nie pochodzi od strony tylko od nazwiska założyciela firmy Google, Larry'ego Page'a, który stworzył ten algorytm. Na zdjęciu powyżej widzimy go przemawiającego w Parlamencie Europejskim.

Matematyka a internet

Algorytm PageRank sprawia, że wyszukiwarka firmy Google zwraca dobre odpowiedzi na zadawane jej pytania. To pozwoliło uzyskać pozycję niekwestionowanego lidera na rynku wyszukiwarek. Wiedzieliście, że PageRank ma wiele wspólnego ze spacerami losowymi i rozwiązywaniem równań? Jeżeli nie, to lepiej przeczytajcie ten artykuł!

Po co jest PageRank?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gdy wpiszemy w wyszukiwarkę zapytanie dostajemy, mniej lub bardziej, trafne odpowiedzi. Co jednak dzieje się w międzyczasie? Otóż najpierw wyszukiwarka znajduje wszystkie strony związane z naszym zapytaniem. Potem decyduje, które z tych stron najbardziej nas zainteresują. Jak to zrobić? Jest spora szansa, że bardziej zainteresuje nas strona popularna od mniej popularnej. Tylko skąd wiedzieć, które strony są popularne? Możemy utożsamić popularność strony z tym jak często ludzie na nią wchodzą. Ale to jest spore uproszczenie! Ważne jest również, jak bardzo strona jest w internecie poważana. Ale jak to wyznaczyć?. Własnie do poradzenia sobie z takimi problemami służy algorytm PageRank.

Jak działa PageRank?

Wiemy już po co jest PageRank. A jak on działa? Spróbujmy zobaczyć to na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że chcemy ocenić popularność portalu poświęconego temperowaniu ołówków temperowanie-olowkow.pl. Niestety, nie możemy sprawdzić ile osób dziennie zagląda na tę stronę, bo jej administrator nie chce nam tego ujawnić. Spróbujmy więc oszacować tę wartość.

Goście na stronie temperowanie-olowkow.pl pojawiają się z wielu źródeł. Miesiąc temu o portalu napisał plotkarski Biały Pudelek. Do artykułu dołączony był link do strony i to właśnie za jego pomocą pojawia się najwięcej gości. Dużo mniejsza część przychodzi z zaprzyjaźnionych stron: temperowanie-kredek.pl i temperowanie-dlugopisow.pl.

5
Twoja ocena: Brak Ocena: 5 (3 ocen)

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com