Grafika do platformówki - część 3

07.10.2010 - Grzegorz Wojciechowski
Trudność
Jest to już ostatni artykuł o tworzeniu grafiki do gry platformowej. Rozwiniemy w nim temat tworzenia postaci oraz animacji, który był opisany w części pierwszej.

Zarys postaci


Gdy zaczynamy tworzyć postać, musimy mieć jakąś wizję jak ta postać ma wyglądać. My stworzymy postać rycerza, gdyż będzie on pasować do lokacji zamku z poprzedniego artykułu.


Tworząc grafikę do gry typu mario musimy pamiętać o paru regułach:
  • Wersja grafiki nie musi wyglądać ładnie - chodzi w nich o stworzenie wszystkich elementów charakterystycznych, które chcemy aby postać zawierała.
  • Warto zastanowić się, czy warto wykonywać dany detal postaci - przykładem tego jest wykonywanie znaku na naramienniku. W naszym przypadku, gdy używamy sprite'ów o rozmiarze 32x32 pikseli, znaczek taki będzie zajmował około 2x2 piksele. Będzie więc będzie praktycznie niewidoczny, a czas poświęcony na jego wykonanie można przeznaczyć na coś innego.
Skoro już wiemy na co należy zwrócić uwagę, zacznijmy pracę.

Wykończenie grafiki


Kolejnym krokiem jest dobranie proporcji oraz nałożenie kolorów. Nie jest to takie proste i należy się podczas tych czynności zwrócić uwagę na:
  • Proporcje postaci - musimy pamiętać że w grze nie widzimy postaci tak jak podczas jej tworzenia. Należy często spoglądać jak nasza postać będzie prezentować się w rzeczywistych rozmiarach.
  • Odpowiedni kontrast kolorów – dobierając kolory staramy się aby kolory eksponowały wykonane przez nasz elementy. Wykonując nawet płaszcze niczym z matrixa staramy się użyć szerokiej skali odcieni szarości, aby uwydatnić jego detale. Nie należy zamalowywać całości na kolory zlewające się.


4
Twoja ocena: Brak Ocena: 4 (1 ocena)

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com