Drugi etap XIX Olimpiady Informatycznej

05.02.2012

Drugi etap Olimpiady Informatycznej zbliża się wielkimi krokami. Zawody II stopnia odbędą się w dniach 7-9 lutego w ośmiu okręgach: w Gliwicach, Krakowie, Sopocie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Do zawodów zakwalifikowano 408 najlepszych zawodników po zawodach pierwszego stopnia, którzy uzyskali wynik co najmniej 96 punktów. W pierwszym etapie Olimpiady do rozwiązania było pięć zadań: Festyn, Litery, Odległość, Randka, Studnia. Zadania polegały na napisaniu programu rozwiązującego pewien problem algorytmiczny ukryty w treści zadania. Najtrudniejszym zadaniem okazał się Festyn, który został rozwiązany na 100 punktów przez 19 zawodników. Maksymalną liczbę punktów (500) uzyskało aż jedenastu zawodników, w tym aż trzech z Wrocławia: Bartłomiej Dudek i Maciej Dulęba (XIV LO) oraz Mieszko Kamyczek (Autorska Szkoła Samorozwoju ASSA). Oprócz nich jeszcze 25 uczniów z Wrocławia będzie mogło startować w drugim etapie zawodów.

 

Zawody drugiego stopnia polegają na samodzielnym rozwiązywaniu zadań podczas dwóch pięciogodzinnych sesji. Poprzedzone są sesją próbną trwającą trzy godziny, a zatem młodzi informatycy będą pracować nad zestawem zadań olimpijskich przez 13 godzin. Około 80 najlepszych zostanie zakwalifikowanych do finału Olimpiady, który odbędzie się w dniach 27-31 marca. Laureaci i finaliści Olimpiady otrzymują szereg uprawnień: w szczególności są przyjmowani na studia w pierwszej kolejności, a także są zwolnieni z egzaminu maturalnego z informatyki.

 

Życzymy dobrych wyników wszystkim uczestnikom drugiego etapu, a pozostałych zachęcamy do trenowania na Wrocławskim Portalu Informatycznym. Zadania z pierwszego etapu Olimpiady znajdują się na portalu Młodzieżowej Akademii Informatycznej (www.main.edu.pl). Tam także pojawią się zadania, z którymi już wkrótce będą zmagać się uczestnicy drugiego etapu.

Copyright © 2008-2010 Wrocławski Portal Informatyczny

design: rafalpolito.com