Tematyka

 •  
   

  Słowo wstępne Hi!

  Kurs jest przeznaczony dla osób, które chcą wykorzystywać materiały dydaktyczne zapisane w postaci elektronicznej do wspomagania nauczania "konwencjonalnego" lub prowadzenia kursów zdalnych, poprzez Internet. Tworzenie, gromadzenie i systematyzowanie takich materiałów w postaci kompletnych kursów umożliwiają systemy, które nazywamy platformami edukacyjnymi. My opowiemy, jak tworzyć kursy i materiały dydaktyczne w systemie Moodle, który jest popularną, darmową platformą edukacyjną. W ramach kursu zapoznamy się z Moodle od podstaw. Zaprezentujemy szeroki wybór elementów Moodle, które pozwalają zrozumieć działanie tego systemu, zacząć się nim posługiwać i stworzyć zarówno praktyczne, jak i atrakcyjne formy dydaktyczne.
  Osoby rozpoczynające kurs lub zastanawiające się, czy warto go podjąć, zapraszamy do zapoznania się z Programem kursu i opisem Sposobu korzystania z kursu zamieszczonymi poniżej. Można z nich dowiedzieć się, jakie tematy będą poruszane, jak należy organizować sobie pracę i jakie przygotowanie jest potrzebne, by skorzystać z kursu.


  Uczestników, którzy są w tym kursie po raz pierwszy, zachęcamy do przeczytania następujących dokumentów:
 • 1
  Wyświetl tylko temat 1

  Po co Ci kurs Moodle i skąd go wziąć? torch

  Pierwsze dwa z poniższych plików zawierają ogólne wiadomości o platformach edukacyjnych i o Moodle. Z kolejnych dwóch dokumentów dowiadujemy się, jak założyć pusty kurs Moodle i poznajemy istotne elementy strony kursu. W tej części kursu pracę musimy już wspomagać praktycznymi ćwiczeniami w swoim kursie Moodle.

 • Ten temat2
  Wyświetl tylko temat 2

  Pierwszy kurs Moodle cleaning_glasses

  W tym temacie pokażemy, jak stworzyć mały kurs Moodle. Jego elementami będą stosunkowo łatwe do utworzenia formy Moodle. Nie znajdziemy oczywiście czasu na wymyślenie, wyszukanie i stworzenie wszystkich materiałów – skorzystamy z gotowych. Przekonamy się natomiast, że można szybko stworzyć stronę kursu, zamieścić na niej informacje dla uczestników i materiały dydaktyczne. Do tego dodać forum, test, "pracę pisemną" i ankietę.

 • 3
  Wyświetl tylko temat 3

  Uczniowie w kursie uczen

  Najwyższa pora zastanowić się nad uczestnikami kursu. W tym rozdziale pokażemy, w jaki sposób uczeń zapisuje się na kurs, a następnie w nim uczestniczy: pobiera materiały, przesyła swoje prace i ogląda oceny. Dowiemy się także, jak z platformy uzyskać informacje o aktywności uczniów.

 • 4
  Wyświetl tylko temat 4

  Materiały dydaktyczne i zadania teacher

  Na platformie edukacyjnej spotykamy materiały i zadania dla uczniów występujące w kursach klasycznych, czyli teksty, grafiki, filmy, "prace pisemne". Platforma usprawnia ich udostępnianie i przekazywanie. W tym rozdziale dowiemy się, jak Moodle przechowuje pliki, jak się do nich dostać, jak udostępnić uczniom. Poznamy także dostępne rodzaje zadań. Przy okazji przyjrzymy się najbardziej typowym rodzajom plików z materiałami dydaktycznymi: plikom tekstowym, dokumentom Worda (doc) i OpenOffice (odt), formatowi rtf, html, pdf oraz plikom graficznym i multimedialnym (formaty jpg, png, gif, avi, mov, swf).

 • 5
  Wyświetl tylko temat 5

  Pytania ... bezradny

  Typowe zadanie związane z materiałem dydaktycznym to pytanie dotyczące zawartości materiału. W Moodle istnieje sporo rodzajów pytań, które pozwalają uczniowi sprawdzać swoją wiedzę, a nauczycielowi - wiedzę ucznia. Różnorodność pytań powinna urozmaicać kurs i chronić go przed monotonią. Mam nadzieję, że dostępne w Moodle rodzaje pytań zaspokoją zapotrzebowania nauczycieli i uczniów. W tym rozdziale poznamy dostępne w Moodle rodzaje pytań i nauczymy się je definiować. W kolejnym rozdziale dowiemy się, jak z nich tworzyć testy (quizy).

 • 6
  Wyświetl tylko temat 6

  ... i quizy cwaniak

  Pytania przygotowane do materiałów dydaktycznych gromadzimy w Moodle w banku pytań - można je tam przechowywać, grupować w kategorie, przesyłać do innych kursów. Z pytań zgromadzonych w banku możemy układać różnego rodzaju testy-quizy. Na tych zajęciach zapoznamy się ze strukturą banku, dowiemy się jak zarządzać pytaniami zgromadzonymi w banku i jak tworzyć z nich quizy wykorzystywane w kursie. Zobaczymy także jak Moodle ocenia quizy i jak może to zrobić nauczyciel.

 • 7
  Wyświetl tylko temat 7

  Lekcja inna niż znamy cook2

  Lekcja to jedna z form Moodle, która pozwala zauważyć, że komputer daje inne możliwości niż tradycyjne podręczniki. W lekcji przedstawiamy uczniowi ciąg kart-plansz. Po każdej z nich możemy zadać pytanie i w zależności od udzielonej przez ucznia odpowiedzi przejść do określonego miejsca w lekcji.
  Przygotowanie dobrej lekcji wymaga sporo przemyśleń i prób. Jednak gotowa lekcje może posłużyć wielu uczniom do przyswojenia, utrwalenia i powtórzenia materiału w niej przedstawionego.

 • 8
  Wyświetl tylko temat 8

  Warsztaty, czyli jak wyręczyć się uczniami knitting

  Warsztaty to forma, w której możemy pozwolić uczniom oceniać nawzajem swoje prace. Możemy to zrobić w sposób bardzo spontaniczny lub opracować wytyczne oceniania i wykonać kilka ocen wzorcowych. Pracę uczniów w ramach warsztatów może być wówczas oceniana zarówno w zależności od oceny, jakie wystawią im inni, jak i w zależności od "rzetelności" ich własnej oceny. W tym rozdziale pokażemy jak stworzyć warsztaty i zastanowimy się, jak określić ich parametry, by ocena była miarodajna.

 • 9
  Wyświetl tylko temat 9

  Wiki, czyli wspólne gromadzenie wiedzy sandpit

  Tematem tego rozdziału będzie wiki, forma naśladująca słynną Wikipedię. Pozwala on wielu osobom jednocześnie zbierać informacje i łatwo je włączać do wspólnego zasobu, jakim jest wiki. Przekonamy się, że skonstruowanie przejrzystej, uporządkowanej i estetycznej wiki jest zadaniem prostym. Pozwala przy tym włączyć uczniów w gromadzenie informacji i budowanie zasobu kursu, który może potem posłużyć innym.
  Po zapoznaniu się z treścią czterech pierwszych rozdziałów przybliżających formę wiki, wyjaśniających jak tworzyć jej strukturę i zawartość, warto poćwiczyć wspólne tworzenie wiki dodając swój wkład do wiki załączonego na końcu tematu.

 • 16
  Wyświetl tylko temat 16

  Dobre rady na... pożegnanie smutna

  W tej sekcji zamieszczone są słowniki, fora z poradami, informacje o innych kursach i podręcznikach.

Pomiń Ustawienia

Ustawienia

Pomiń Najświeższe wiadomości

Najświeższe wiadomości

Pomiń Nadchodzące terminy

Nadchodzące terminy

Brak nadchodzących spotkań
Pomiń Co się ostatnio działo?

Co się ostatnio działo?

Aktywność od wtorek, 2 marzec 2021, 06:45

Brak zmian od ostatniego zalogowania

Pomiń Zalogowani użytkownicy

Zalogowani użytkownicy

(Ostatnie 5 minut)
Żaden
Pomiń Kalendarz

Kalendarz

Ni. Pn. Wt. Śr. Cz. Pi. So.
  1 2 3 Dziś czwartek, 4 marzec 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    

klucz wydarzenia

Pomiń Nawigacja

Nawigacja

Pomiń Szukaj w forach

Szukaj w forach