Strony
Uczestnicy
Główne składowe
Temat 1
Temat 3
Temat 4
Temat 5
Temat 6
Temat 7
Temat 8
Temat 9
Temat 16
Nie trzeba przypominać, że strona naszego minikursu nie jest na razie atrakcyjna. Na tych zajęciach postaramy się nadać jej trochę kolorów. Treść strony jest napisana w html, więc miłośnicy tego języka mogą po prostu obejrzeć i zmodyfikować kod. Osoby, które jednak wolą na początek coś mniej ekstremalnego, mogą skorzystać z wbudowanego w Moodle edytora. Generuje on kod html, ale pozwala formatować tekst za pomocą ikonek, które łatwo skojarzyć z odpowiednimi operacjami.
Rozpoczniemy od poprawienia stylu opisu tematu zerowego, czyli Wprowadzenia. Potem w analogiczny sposób i w analogicznym stylu sformatujemy opisy pozostałych tematów.
Po wejściu na stronę kursu i włączeniu trybu edycji widzimy opis tematu zerowego.
Ponieważ postanowiliśmy go poprawić, klikamy na ikonkę edycji
przy
tym temacie. Na ekranie pojawia się formularz streszczenia. Jego treść
jest widoczna w oknie edytora, który na górnym pasku ma szereg ikon
pozwalających formatować tekst.
Zamierzamy przeprowadzić następujące operacje na tekście streszczenia tematu zerowego:
Na poniższym "filmie" można zobaczyć, jak zrealizować te zamiary. Film można cofać i przesuwać do przodu widocznymi na górze obrazu strzałkami. Sądzę, że objaśnienia zawarte na filmie są wystarczające, by samodzielnie powtórzyć opisane operacje. Oczywiście wybór kolorów bliższy upodobaniom, jest jak najbardziej wskazany.
Po zatwierdzeniu zmian i powrocie na stronę minikursu widzimy sformatowany opis tematu zerowego.
Po wykonaniu analogicznych operacji dla opisów pozostałych tematów kursu otrzymujemy "pokolorowaną" stronę kursu (dodatkowo ukryliśmy tryb edycji, by ikonki nie przeszkadzały w ocenie uzyskanego efektu).
Pokaż/ukryj podgląd sformatowanej strony kursu
Dalsze upiększanie strony kursu będzie polegało na zamieszczeniu na niej kilku ilustracji: zdjęć ze spływów i kilku emotek (czyli malutkich, ruchliwych obrazków wyrażających emocje). Ze zdjęć ilustrujących spływ przygotowałam małą kompozycję za pomocą opcji tworzenia kolaży programu Picasa:
Pokaż/ukryj animację operacji dodawania ilustracji do opisu tematu zerowego
Pozostałe tematy kursu ozdobimy "emotkami". Będą to ruchome obrazki typu gif. Można ich sporo znaleźć w Internecie, można zrobić samemu. Ja skorzystam z tych, których używam w kursie Moodle. Są na stronie http://emoty.blox.pl. Do zilustrowania kolejnych tematów wybrałam następujące emotki:
Dodając emotki możemy nie kopiować ich do katalogu Obrazki w Moodle, a jedynie podać adres URL każdej z nich, czyli kolejno: http://emoty.blox.pl/resource/aparat.gif, http://emoty.blox.pl/resource/nosze.gif, http://emoty.blox.pl/resource/th_cooking.gif. Takie bezpośrednie odwołanie ma jednak pewne wady. Jeśli, na przykład, autorka bloga z emotkami zreorganizowałaby katalog, zmieniła nazwy plików lub usunęła je, to obrazki znikną z naszego kursu. W zastępstwie pojawią się opisy. Podobny problem pojawi się, gdy serwer z emotkami będzie czasowo niedostępny. Wygodnie i bezpieczniej jest więc takie małe pliki do siebie skopiować. Dla treningu zaprezentujemy jednak tę drugą metodę - kopiowanie samego adresu.
Wchodzimy do edycji opisu tematu pierwszego o atrakcjach turystycznych. Ustawiamy kursor tuż za tytułem, dodajemy jeszcze jedną spację i klikamy na ikonkę dodawania obrazków. W formularzu wypełniamy tylko pola: Adres URL obrazka i Tekst alternatywny:
Po zatwierdzeniu zmian przyciskami OK oraz Zapisz zmiany wracamy na stronę kursu i widzimy efekt:
Do opisu drugiego tematu wstawiamy emotkę z widokiem sanitariuszy przenoszących rannego:
W ostatnim temacie zamieszczamy obrazek gotującego kucharza:
Efektem operacji upiększających jest strona kursu ozdobiona kolorami i grafiką - pokaż/ukryj końcowy obraz strony.