W tej sekcji:


Założenie nowego kursu

Masz dostęp do platformy Moodle i konto w tym systemie. Teraz pora założyć pierwszy kurs. Proces ten przebiega zasadniczo zgodnie z przedstawionym niżej schematem. Osoby, które samodzielnie zakładają kurs, wykonują procedurę zaznaczoną ścieżką niebieską i opisaną w punktach 1, 2a, 3 i 4a w tekście poniżej schematu. Osoby, którym kurs założył administrator, wykonują krótszą procedurę zaznaczoną kolorem pomarańczowym na schemacie i opisaną w punktach 1, 2b i 3 w tekście poniżej schematu.

1. Zaloguj się do Moodle


Na swoim komputerze otwierasz przeglądarkę internetową i wpisujesz adres swojej platformy Moodle. Otwiera się strona wejściowa, poprzez którą możesz zalogować się.

Uwaga: na wielu platformach można założyć konto samodzielnie, wystarczy wybrać opcję Załóż konto na stronie wejściowej. W ten sposób mogą zakładać sobie konta uczniowie. Tobie takie konto nie wystarczy, bo zakładani automatycznie użytkownicy nie mają praw nauczycieli i autorów kursów. Jeśli więc założysz konto w ten sposób, to i tak musisz zwrócić się do administratora, by zwiększył Twoje uprawnienia.

2a. Utwórz pusty kurs (jeśli masz uprawnienia)Po zalogowaniu do Moodle każdy widzi listę dostępnych kursów. Osoba z uprawnieniami do tworzenia kursów, widzi dodatkowo blok Administracja. Wybierając opcję Kursy i dalej Dodaj/edytuj kursy wchodzimy na stronę zarządzania kategoriami i kursami. Zanim dodamy nowy kurs warto upewnić się, że jesteśmy we właściwej kategorii (ewentualnie wybrać właściwą), i możemy kliknąć przycisk Dodaj nowy kurs. Otwiera się strona z formularzem do definiowania parametrów kursu.2b. Wejdź do kursu (jeśli założył go administrator)Jeśli administrator założył Ci kurs, to widzisz go na liście wszystkich kursów zaraz po zalogowaniu do Moodle. Możesz do niego wejść - widzisz pusty kurs. W tej chwili ważne jest, by trafić na stronę pozwalającą modyfikować parametry kursu. W tym celu odszukaj na stronie blok Administracja, a w nim opcję Ustawienia. Jakie problemy mogą się w tej chwili pojawić?

 1. Widzisz blok Administracja, ale jest on malutki i nie ma wnim żadnych opcji - blok jest "zwinięty". Aby go "rozwinąć" wystarczy kliknąć w znak + w jego prawym-górnym rogu.
 2. Nie widzisz na stronie kursu bloku Administracja - sprawdź, czy jesteś zalogowany.
 3. Jesteś zalogowany i nie widzisz bloku Administracja - skontaktuj się z administratorem, by sprawdził, czy dał Ci uprawnienia autora kursu.
Po pokonaniu ewentualnych przeciwności wchodzisz na stronę z formularzem do definiowania parametrów kursu.3. Wypełnij formularz kursuNa ekranie widzimy formularz zawierający wiele pól, z których w tej chwili wypełnimy tylko najbardziej niezbędne:
 1. Nazwa i skrót nazwy kursu - trzeba pamiętać, że skrócone nazwy wszystkich kursów na jednej platformie muszą być różne. Same nazwy mogą się powtarzać, ale ich stosowanie może prowadzić do pomyłek, więc warto tego unikać. Nasz kurs możemy nazwać test (Anna Abacka) i nadać mu skrót tAA . System pod koniec definiowania kursu sprawdzi, czy jest to nazwa unikalna. Jeśli to administrator założył Twój kurs i nadał mu określoną nazwę, to nie zmieniaj jej.
 2. Opis - w tym polu krótko opisujemy, jaki jest temat kursu, dla kogo jest przeznaczony itp. Informacje powinny być dość treściwe i konkretne, bo opis ten pojawia się wraz z nazwą kursu na liście widocznej dla użytkowników. Do opisu możemy włączać grafikę, możemy go formatować, ale na razie zamieścimy tylko krótką formułkę: Ten kurs służy do ćwiczeń Annie Abackiej i nie jest przeznaczony dla innych użytkowników. Pamiętajmy, że nie warto przesadzać z obszernością opisu i rozmiarami grafiki - nasz kurs powinien być pod tym względem dopasowany do zwyczajów panujących na naszej platformie.
 3. Format i liczba tygodni/tematów - wybieramy Układ tygodniowy lub Układ tematyczny oraz 5 tygodni/tematów. Oznacza to, że system stworzy w naszym kursie 5 sekcji tygodniowych/tematycznych. Liczbę tę możemy potem zwiększyć a tygodnie możemy zamienić na tematy i vice versa.
 4. Dostępność kursu dla studentów i gości - wybieramy opcje Kurs nie jest dostępny dla studentów oraz Wejście dla gości nie jest dozwolone. Na razie nasz kurs nie jest gotowy na przyjęcie uczniów, więc to właściwa decyzja. Później przyjrzymy się uważniej zasadom i sposobom udostępniania kursu uczniom i innym osobom.
 5. Zapisz zmiany - możemy zakończyć klikając na ten przycisk. Jeśli zapomnieliśmy wypełnić jedno z pól obowiązkowych lub wpisany skrót nazwy kursu nie był unikalny, to system zwraca nam odpowiedni komunikat. Musimy uzupełnić dane lub poprawić skrót i ponownie możemy kliknąć przycisk Zapisz zmiany.


4a. Nadawanie uprawnień do kursuPo zamknięciu formularza z parametrami kursu, system zazwyczaj automatycznie prowadzi do strony nadawania uprawnień do kursu. Widzimy na niej, jakie role są możliwe w naszym Moodle - zazwyczaj jest to nauczyciel, nauczyciel bez prawa edycji, uczeń lub student, gość. W tej chwili nie będziemy tu nic zmieniać. Może za jakiś czas zechcemy udostępnić nasz kurs znajomym, którzy przetestują jego działanie, wtedy wrócimy do tej strony (można się do niej dostać ze strony kursu).

Bałagan
PorządekDobre zwyczaje nakazują nie robić bałaganu w miejscach i systemach używanych przez wielu użytkowników jednocześnie. Jeśli więc administrator zalecił nam kategorię, nazwę czy skrót kursu, to przestrzegajmy tego, bo to na jego barkach spoczywa dbanie o porządek w Moodle.
Opis
Gaduła Choć zależy nam, by nasz kurs przyciągał uwagę, nie zmierzajmy do tego celu tworząc opis kursu kilometrowej długości. Każdy użytkownik go zauważy, to prawda, ale nie każdy obdarzy przychylnym słowem, gdy będzie musiał przewijać ekran, by dostać się do swego kursu.
Dostęp
Nie zapomnijmy zamknąć dostępu do kursu uczestnikom - na razie nasz kurs nie nadaje się do pokazywania postronnym osobom. Tacy goście słusznie mogą nam zwrócić uwagę, że coś nie działa, czegoś brak, a coś jest niedokończone. Zamiast tworzyć kurs będziemy spędzać czas na wyjaśnianiu, dlaczego nie działa, kiedy będzie...
Zmiany opcji
Jeśli niechcący (lub specjalnie, w ramach eksperymentu) zmienimy jedną z opcji kursu, których wstępnie nie chcieliśmy ruszać, to zawsze możemy przywrócić jej poprzednie ustawienie powracając do formularza z parametrami kursu (wejście przez stronę kursu, blok Administracja, opcja Ustawienia). Jedynie opcje: format i liczba tematów/tygodni mogą spowodować pewne zamieszanie. Szczególnie uważnie należy je traktować, gdy mamy już jakąś zawartość kursu, wtedy zmiana na inny format lub zmniejszenie liczby tematów może zepsuć efekty już wykonanej pracy.
Pomoc Moodle
GadułaPrzy większości opcji na stronie ustawień kursu znajdują się ikonki pomocy Ikona pomocy. Ich naciśnięcie otwiera okienko z wyjaśnieniami, dla danej opcji. Mogą one okazać się pomocne, ale mogą nas spotkać też pewne niespodzianki:
 • informacje mogą być po angielsku;
 • informacje pomocnicze mogą nie być zainstalowane - system może ewentualnie przekierować nas na stronę internetową;
 • informacje mogą być, mogą być po polsku, ale mogą być kompletnie niezrozumiałe.
Jednak zawsze możemy sprawdzić, może żaden z tych pesymistycznych scenariuszy się nie sprawdzi Puszczenie oczka

Ostatnia modyfikacja: sobota, 12 marzec 2011, 22:07
Pomiń Nawigacja

Nawigacja

Pomiń Ustawienia

Ustawienia