Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Proste przetwarzanie obrazów 
Autor Wiadomość

Post Proste przetwarzanie obrazów
W portalu pojawił się artykuł wprowadzający w ciekawy świat przetwarzania obrazów -- "Proste przetwarzanie obrazów".

To jest odpowiednie miejsce, żeby podzielić się swoją opinią i rozwiać wszelkie wątpliwości :)

21 gru 2009, o 22:39

Post Re: Proste przetwarzanie obrazów
Witam. :)

Wrodzone czepialstwo każe mi skomentować. Pierwsza strona, sam dół, tekst o HSV:
Cytuj:
Reprezentacja ta lepiej odzwierciedla sposób działania ludzkiego oka i w naturalny sposób można dzięki niej osiągnąć część efektów tj. rozjaśnianie czy pociemnianie

HSV/HSL nie stara się odwzorować działania ludzkiego oka. W warunkach dobrego oświetlenia czopki oka reagują z różną wrażliwością na odbierane fale świetlne. Zależnie od szczytowej długości fali, na jaką reagują, wyróżnia się słupki S, M i L reagujące na (odpowiednio) barwę niebieską, zieloną i czerwoną. Zatem to system RGB odzwierciedla sposób działania ludzkiego oka.

HSL jest próbą odwzorowania postrzeganych różnic wśród barw: mówimy, że jakiś kolor jest jaśniejszy albo że lubimy żywy błękit. HSV stara się opisać barwę w sposób, z braku lepszego słowa, bardziej plastyczny niż RGB, ale nie bliższy działaniu aparatu wzrokowego człowieka.

Pozdrawiam!

6 sty 2010, o 03:56

Post Re: Proste przetwarzanie obrazów
Dziękuję za uzupełnienie tematu :)

Mój opis jest małym skrótem myślowym -- chciałem bez wdawania się w szczegóły wskazać, że reprezentacja ta jest bardziej naturalna i bardziej zbliżona do tego w jaki sposób postrzegamy kolory i ich różnice.

Gdyby ktoś potrzebował dodatkowego wyjaśnienia -- weźmy trzy kolory A, B i C w reprezentacji RGB. Nawet jeżeli odległość między A i B (traktowanymi jako punkty w przestrzeni trójwymiarowej) oraz A i C będzie taka sama, to wcale nie oznacza, że będziemy postrzegać ją w ten sam sposób.

Aby to lepiej zobrazować, weźmy kolory A[128, 128, 255], B[1, 128, 255] i C[255, 128, 255]. Dla mnie odległość między A i B wydaje się znacznie mniejsza niż między A i C, mimo, że odległość w przestrzeni RGB jest taka sama:

Obrazek

10 sty 2010, o 09:52
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ]