Wprowadzenie 
» Czym jest BBCode?
BBCode to prosty sposób na formatowanie tekstu i umieszczanie obrazków na forum. Jeśli chcesz, możesz wyłączyć go w niektórych postach, zaznaczając opcję Wyłącz BBCode przy ich wysyłaniu. W przeciwieństwie do HTML-a znaczniki BBCode są zamknięte w nawiasach kwadratowych ([ i ]) a nie trójkątnych (< i >), oraz oferują większą kontrolę nad tym co i jak będzie wyświetlane. Możesz w bardzo łatwy sposób dodawać znaczniki BBCode do postów poprzez odpowiednie przyciski na stronie pełnego edytora wysyłania wiadomości. Mimo to ten przewodnik może Ci się przydać.

Góra


Formatowanie tekstu 
» Jak wpisać pogrubiony, pochylony lub podkreślony tekst?
BBCode zawiera znaczniki pozwalające na szybką zmianę podstawowego wyglądu tekstu. Można to uzyskać na poniższe sposoby:
 • Aby pogrubić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [b] i [/b]. Przykładowo, kod [b]Tekst[/b] zmieni się w Tekst.
 • Aby pochylić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [i] i [/i]. Przykładowo, kod [i]Tekst[/i] zmieni się w Tekst.
 • Aby podkreślić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [u] i [/u]. Przykładowo, kod [u]Tekst[/u] zmieni się w Tekst.

Góra

» Jak zmienić kolor lub rozmiar tekstu?
Aby zmienić kolor lub rozmiar tekstu, można użyć znaczników wymienionych poniżej. Pamiętaj, że to, jaki będzie rezultat po wyświetleniu, zależy od przeglądarki i systemu użytkownika.
 • Zmianę koloru tekstu można osiągnąć przez otoczenie go znacznikami [color=] i [/color]. Po znaku = powinieneś podać angielską nazwę koloru (np. red, blue, yellow) albo szesnastkową wartość (np. #FFFFFF, #000000). Przykładowo, żeby osiągnąć zielony tekst powinieneś użyć kodu [color=green]zielony tekst[/color] albo [color=#00FF00]zielony tekst[/color].
 • Zmianę rozmiaru tekstu można osiagnąć przez otoczenie go znacznikami [size=] i [/size]. Po znaku = zalecana jest liczba reprezentująca rozmiar tekstu w procentach, zaczynając od 20 (bardzo mały) aż do 200 (bardzo duży). Przykładowo, żeby osiągnąć mały tekst powinieneś użyć kodu [size=30]mały tekst[/size].

Góra

» Czy mogę łączyć znaczniki formatujące?
Tak, naturalnie, że możesz, na przykład aby zwrócić czyjąś uwagę możesz napisać: [size=150][color=green][b]Zielono mi![/b][/color][/size], co zmieni się w Zielono mi! Nie radzimy jednak wpisywać dużych ilości tekstu o takim wyglądzie! Pamiętaj, że od Ciebie zależy zachowanie poprawnej kolejności początkowych i końcowych znaczników. Przykładowo, poniższy kod nie zadziała: [b][u]Tekst[/b][/u]

Góra


Cytowanie 
» Cytowanie tekstu w odpowiedziach
Są dwa sposoby na cytowanie tekstu - podając źródło lub nie podając go.
 • Przy wykorzystywaniu funkcji cytowania odpowiadając na post na forum, cytowany tekst zostaje automatycznie otoczony blokiem [quote="autor cytowanego postu"] i [/quote]. Ta metoda pozwala cytować z podaniem źródła (czyli np. osoby). Przykładowo, żeby zacytować kawałek tekstu napisanego przez Userka powinieneś napisać: [quote="Userek"]Tekst, który napisał Userek[/quote] Wynikiem tego będzie automatyczne dodanie Userek napisał(a): przed cytowanym tekstem. Pamiętaj, że musisz wstawić cudzysłowy wokół nazwy źródła.
 • Druga metoda pozwala cytować tekst nie podając źródła. Aby jej użyć, wstaw tekst między znacznikami [quote] i [/quote]. Przy wyświetlaniu postu, przed cytowanym tekstem wyświetlony zostanie napis Cytat:.

Góra


Wstawianie kodu źródłowego 
» Wstawianie kodu lub tekstu o stałej szerokości znaków
Jeśli chcesz wstawić kawałek kodu lub cokolwiek, co wymaga stałej szerokości znaków, powinieneś użyć znaczników [code=jezyk_programowania] i [/code]. Przykład: [code=php]echo "Oto jakiś kod";[/code]. Całe formatowanie użyte między znacznikami [code] i [/code] zostanie zachowane przy wyświetlaniu wysłanego postu. Dzięki podaniu języka programowania uzyskuje się kolorowanie składki i niezalecane jest pomijanie tego parametru.

Góra

» A może da się wstawiać kod krócej?
Oczywiście. Istnieje skrócona wersja tagu [code]. Na przykład wstawiając kod w języku C, można napisać [c]int main(int argc, char *argv[]) { return 0; }[/c] co jest równoznaczne zapisowi [code=c]int main(int argc, char *argv[]) { return 0; }[/code].

Góra

» A jakie dokładnie języki programowania są obsługiwane?
Znacznik [code] obsługuje długą listę języków. Są to (pogrubieniem zaznaczono najpopularniejsze): abap, actionscript, ada, apache, applescript, asm, asp, autoit, bash, blitzbasic, bnf, caddcl, cadlisp, cfdg, cfm, c_mac, c, cpp, cpp-qt, csharp, css-gen.cfg, css, delphi, diff, div, dos, dot, d, eiffel, fortran, freebasic, genero, gml, groovy, haskell, html4strict, html, idl, ini, inno, io, java5, java, javascript, js, latex, lisp, lua, m68k, matlab, mirc, mpasm, mysql, nsis, objc, ocaml-brief, ocaml, oobas, oracle8, pascal, perl, per, php-brief, php, plsql, python, qbasic, rails, reg, robots, ruby, sas, scheme, sdlbasic, smalltalk, smarty, sql, tcl, text, thinbasic, tsql, vbnet, vb, vhdl, visualfoxpro, winbatch, xml, xpp, xsl i z80.

Góra

» Wpisuję mój ulubiony język w tagu [code] i nie działa. Czemu?
Zwróć uwagę, że dla tagu [code] niektóre języki mają nieco inne nazwy niż przyjęte zwyczajowo. Przykładowo, aby otrzymać kolorowanie kodu w C# należy napisać [code=csharp]kod w języku C#[/code]. Obejrzyj dokładnie listę z poprzedniego pytania i znajdź tam swój ulubiony język. Jeżeli go tam nie ma, to znaczy, że niestety nie jest dla niego przygotowane kolorowanie składni.

Góra


Tworzenie list 
» Tworzenie listy nieuporządkowanej
BBCode umożliwia wstawianie dwóch rodzajów list, nieuporządkowanej i uporządkowanej. Są w zasadzie takie same jak ich odpowiedniki w HTML. Lista nieuporządkowana prezentuje kolejne pozycje jedna po drugiej, oznaczając je graficznymi znakami. Aby utworzyć listę nieuporządkowaną użyj pary znaczników [list] i [/list] i oznacz każdą pozycję używając [*]. Przykładowo, żeby zrobić listę twoich ulubionych kolorów:
 • czerwony;
 • niebieski;
 • żółty.
powinieneś użyć kodu: [list]
[*]czerwony;
[*]niebieski;
[*]żółty.
[/list]

Góra

» Tworzenie listy uporządkowanej
Drugi typ list - uporządkowany - daje kontrolę nad tym, co jest wyświetlane przed każdym elementem. Aby utworzyć listę uporządkowaną użyj [list=1] i [/list] dla listy numerowanej lub [list=a] i [/list] dla listy alfabetycznej. Podobnie jak w liście nieuporządkowanej, elementy są wyznaczane przez [*]. Przykładowo, aby zrobić listę rzeczy do zrobienia:
 1. Idź do sklepu.
 2. Kup nowy komputer.
 3. Naucz się programować.
powinieneś użyć kodu: [list=1]
[*]Idź do sklepu.
[*]Kup nowy komputer.
[*]Naucz się programować.
[/list]
Aby zrobić listę możliwych odpowiedzi:
 1. Pierwsza możliwa odpowiedź.
 2. Druga możliwa odpowiedź.
 3. Trzecia możliwa odpowiedź.
powinieneś użyć kodu: [list=a]
[*]Pierwsza możliwa odpowiedź.
[*]Druga możliwa odpowiedź.
[*]Trzecia możliwa odpowiedź.
[/list]

Góra


Tworzenie linków 
» Odnośniki do innych stron i e-maili
BBCode umożliwia wstawianie adresów WWW na kilka sposobów.
 • Pierwszy wykorzystuje parę znaczników [url=adres.www.tld] i [/url]. Wszystko co wpiszesz między znakiem = a ] zostanie uznane za adres WWW. Przykładowo, żeby wstawić link do portalu WPI powinieneś użyć kodu: [url=http://informatyka.wroc.pl]link do portalu WPI[/url]. Zauważ, że odnośnik otwiera się w tym samym lub nowym oknie, zależnie od ustawień przeglądarki klikającego.
 • Jeżeli chcesz, żeby sam adres WWW był wyświetlany jako opis linku, możesz to szybko zrobić używając znaczników [url] i [/url]. Przykład: Aby wyświetlić http://informatyka.wroc.pl należy użyć kodu: [url]http://informatyka.wroc.pl[/url]
 • Dodatkowo phpBB umożliwia wykorzystanie tzw. Magicznych Linków, które zmieniają prawidłowo wpisany adres WWW w link, bez potrzeby dodawania jakichkolwiek znaczników lub nawet dopisywania na początku http://. Na przykład wpisanie www.informatyka.wroc.pl w wiadomości zmieni się automatycznie w www.informatyka.wroc.pl przy wyświetlaniu wiadomości.
 • Podobnie jest z adresami e-mail - możesz użyć pary znaczników BBCode’u [e-mail=adres@e-mail.tld] i [/e-mail], [e-mail]adres@e-mail.tld[/e-mail] lub po prostu adres@e-mail.tld. Efekt będzie taki sam, jak w przypadku adresów WWW.

Góra


Wstawianie obrazków i załączników 
» Wstawianie obrazków do postu
BBCode zawiera znacznik umożliwiający wstawianie obrazków do postów. Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych rzeczach:
 • wielu użytkowników nie lubi dużych ilości obrazków w postach
 • wstawiany obrazek musi być już dostępny w internecie (nie może na przykład istnieć tylko na Twoim komputerze, chyba że masz u siebie serwer!)
Nie ma obecnie możliwości automatycznego wstawiania obrazków na serwer, na którym stoi phpBB3. Aby wstawić obrazek musisz otoczyć jego adres WWW znacznikami [img] i [/img]. Przykładowo, kod [img]http://phpbb3.pl/logo.png[/img] zmieni się w: Obrazek Jeżeli obrazek ma być linkiem do jakiejś strony, otocz go znacznikami [url] i [/url]. Przykładowo, kod [url=http://phpbb3.pl/][img]http://phpbb3.pl/logo.png[/img][/url] zmieni się w: Obrazek

Góra

» Wstawianie załączników do postu
Załączniki mogą być wstawiane do postów za pomocą nowej pary znaczników BBCode - [attachment=] i [/attachment]. Aby ów znacznik działał, wysyłanie i pobieranie załączników musi zostać włączone w panelu administratora, a Ty musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. W formularzu wysyłania postu jest lista wyboru służąca do wstawiania załączników w treści postu.

Góra


Inne sprawy 
» Czy mogę dodać własne znaczniki?
Niestety nie. Może to zrobić tylko administrator. Ale jeżeli uważasz, że jakiegoś znacznika brakuje, a bardzo by się przydał, możesz o tym napisać w Sprawach forum

GóraSkocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group. Forum style based on STSoftware Hestia.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL